Nagrody Prezydenta Miasta Jeleniej Góry

Nagrody przyznawane w dwóch kategoriach: Firma Roku oraz Organizacja Pozarządowa Roku. Celem jest uhonorowanie firm i organizacji, które w sposób szczególny wyróżniły się w minionym roku, a przez osiągane sukcesy budują również pozytywny, gospodarczy wizerunek Miasta. Nagrody wręczane są podczas corocznych spotkań noworocznych.

Firma Roku:  UZDROWISKO CIEPLICE Sp. z o.o. – GRUPA PGU   ALVI  Polska Sp. z o.o. w Jeleniej Górze  SOFT SOLUTION Limited Oddział w Polsce z siedzibą w Jeleniej Górze

2015 Firma Roku: 

UZDROWISKO CIEPLICE Sp. z o.o. – GRUPA PGU 
ALVI  Polska Sp. z o.o. w Jeleniej Górze
SOFT SOLUTION Limited Oddział w Polsce z siedzibą w Jeleniej Górze

Organizacja Pozarządowa Roku:
KARKONOSKI KLUB SPORTOWY JELENIA GÓRA

 

Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. - Grupa PGU to dynamicznie rozwijająca się Spółka Uzdrowiskowa, która wyniku wieloletnich prac modernizacyjnych posiada  nowoczesną bazę hotelową i zabiegową. W ofercie znajduje się 60 rodzajów zabiegów leczniczych z zakresu  wodolecznictwa, peloidoterapii, inhalacji, kinezyterapii, światło i elektrolecznictwa i SPA. W oparciu o wykorzystanie unikatowych leczniczych wód termalnych leczone są: schorzenia narządu ruchu, choroby dróg moczowych i nerek oraz jako jedyne uzdrowisko w Polsce - choroby oczu.

Do dyspozycji gości przygotowanych jest 630 miejsc w pokojach 1, 2 i 3 - osobowych oraz w apartamentach. Nowoczesna baza zabiegowa, profesjonalna kadra , w połączeniu z cieplickim skarbem leczniczą wodą termalną zadowolą nawet najbardziej wymagających Gości. 

W zakresie świadczeń zdrowotnych Spółka realizuje kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz w formie komercyjnej dla gości krajowych i zagranicznych. Oferta dostępna jest przez cały rok i obejmuje pobyty lecznicze, wczasowe, narciarskie, zdrowotne, okulistyczne, rehabilitacyjne, specjalistyczne dla osób starszych,  w ramach programu - Zdrowie dla seniora, a także pobyty SPA oraz świąteczno – noworoczne.

Wysoką jakość świadczonych usług potwierdza certyfikat jakości ISO 9001.

Cieplicki kurort jest najstarszym uzdrowiskiem w Polsce leczenie balneologiczne prowadzone jest nieprzerwanie od 1281 r.

W 2015r. w wyniku inwestycji w kwocie 14 mln zł na bazie dawnego budynku „Długi Dom” stworzony został nowoczesny hotel uzdrowiskowy z prawie 100 miejscami o wysokim standardzie, bazą zabiegową, elegancką restauracją dla gości oraz salą konferencyjną. Baza zabiegowa składa się z pomieszczeń do kinezyterapii, hydroterapii, fizykoterapii oraz masażu. Oprócz tego hotel uzdrowiskowy dysponuje zespołem saun oraz salą restauracyjną z zapleczem kuchennym.

Strategia Uzdrowiska Cieplice Sp. z o.o. - Grupa PGU ukierunkowana jest na rozwój nowoczesnej bazy hotelowej i zabiegowej, a jednym z istotnych celów biznesowych jest pozostawanie liderem w branży usług uzdrowiskowych.

 

ALVI POLSKA Sp. z o.o. swą działalność w Polsce rozpoczęła w 1993 roku. W 1999 roku firma wybudowała w Jeleniej Górze nowy zakład produkcyjny i od tego czasu losy spółki związane są z naszym miastem. Działalność firmy należy do gałęzi przemysłu lekkiego – produkcja artykułów dla dzieci i niemowląt (śpiworki, pościele, materace, kołyski oraz łóżeczka). 

„Naszymi produktami staramy się zapewnić zdrowy i bezpieczny sen Waszym pociechom. Dlatego w naszej produkcji używamy tylko certyfikowanych i bezpiecznych surowców. Poszukujemy ciągle innowacyjnych rozwiązań, zarówno surowcowych jak i technologicznych. Dzięki temu ALVI jest marką o ugruntowanej pozycji na rynku europejskim. Jesteśmy właścicielami wzoru przemysłowego na jeden ze śpiworków dziecięcych. Alvi jest też właścicielem kilku zastrzeżonych znaków towarowych.”

Firma wielokrotnie wyróżniana była nagrodami „Gazele Biznesu” i „Skrzydła Biznesu”. W 2012 roku Spółka znalazła się na 99 miejscu dolnośląskiej regionalnej listy Diamentów Forbes’a, czyli przedsiębiorstw najszybciej zwiększających swoją wartość. W 2015 roku ALVI POLSKA Sp. z o.o. od Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Jeleniogórskim otrzymała zaszczytną, główną nagrodę „Pracodawca – Organizator Rehabilitacji Zawodowej i Bezpiecznej Pracy”.

Obecnie Spółka zatrudnia ponad 120 pracowników.

 

SOFT SOLUTION Limited Oddział w Polsce

Firma Soft Solutions została założona w roku 1983 w Wakefield w Wielkiej Brytanii. W roku 2001 otwarto w Jeleniej Górze jej polski oddział, który zatrudnia wysoko wykwalifikowanych programistów, którzy tworzą oprogramowanie w zakresie: 

  • zarządzania gospodarką remontową oraz serwisem naprawczym urządzeń,
  • kontroli inteligentnych budynków,
  • wspomagania serwisu przez urządzenia mobilne.

Z rozwiązań Soft Solution korzystają firmy i samorządy w kilkudziesięciu krajach świata na wszystkich kontynentach. W ostatnich latach rozwój firmy stał się szczególnie dynamiczny dzięki pojawieniu się nowych sektorów wykorzystujących oprogramowanie firmy. Sztandarowym wdrożeniem ostatnich lat jest system działający w jednym z największych i najnowocześniejszych szpitali w Australii - Fiona Stanley Hospital,  w Perth.

W Jeleniogórskim oddziale firmy pracuje 10 specjalistów, a firma ciągle poszukuje nowych pracowników, oferując atrakcyjne warunki płacowe i pracę w nowoczesnym, międzynarodowym zespole.

 

Karkonoski Klub Sportowy „JELENIA GÓRA” rozpoczął działalność w 2003 roku. Głównymi celami statutowymi klubu są upowszechnianie kultury fizycznej w dyscyplinie piłka nożna, działalność charytatywna na rzecz społeczeństwa jeleniogórskiego i wolontariat. Pierwszą siedzibą klubu był stadion przy ul. Podchorążych w Jeleniej Górze, na którym oprócz codziennego szkolenia odbyło się wiele imprez o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Od 2009 roku klub funkcjonuje w Parku Paulinum, gdzie samodzielnie zbudował 2 boiska piłkarskie.

Klub prowadzi szkolenie w ośmiu grupach szkoleniowych: przedszkolaki, grupa naborowa (skrzaty – 5/6 lat), żaki (7/8 lat), orliki (9/10 lat), młodziki (11/12), trampkarze (13/14 lat), juniorzy młodsi (15/16 lat), grupa bramkarska. 

Chcąc jeszcze bardziej zintensyfikować szkolenie KKS Jelenia Góra planuje rozbudowę i stworzenie nowoczesnej bazy sportowej, która przyczyni się do ubiegania się o statut Młodzieżowego Ośrodka Piłkarskiego.  Baza techniczna, zaplecze socjalne i najlepsi szkoleniowcy to główne atuty Ośrodka, który skupiałby młodych zawodników z Jeleniej Góry i jej okolic. Projekt przewiduje powstanie dwóch pełnowymiarowych boisk, w tym jednego ze sztucznym oświetleniem oraz kompleksu małych boisk do tzw. mini gier.

  

rok 2014

2014 Firma Roku:

Wydawnictwo Ad Rem Reginy Chrześcijańskiej
Hotelsystems.pl
Jelenia Plast Sp. z o.o.
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Promed”

 

Wydawnictwo Ad Rem Reginy Chrześcijańskiej - pomimo tego, że nie wnosi ono wielkiego kapitału finansowego do miasta i nie jest ekonomiczną potęgą, jest cenną instytucją wykonującą mrówczą pracę. A wszystko zaczęło się od tego, że siedemnaście lat temu kilka młodych dziewczyn postanowiło pracować razem i założyły małą poligrafię, z której wyrosło regionalne wydawnictwo. Dzisiaj nadal pracują tu same kobiety, a wydawnictwo ma na swoim koncie wyjątkowe książki, przede wszystkim o tematyce lokalnej, ale też zupełnie „dziwaczne”, jak choćby serię dzieł w języku angielskim, z których każda dotyczy wyłącznie… szczątków wielorybów rozsianych po różnych krajach świata. Autor tej serii przypadkiem był w Polsce, przypadkiem wpadła mu do ręki książka wydana przez AD REM i – będąc pod wrażeniem staranności edytorskiej – postanowił tu, a nie w Chinach, lokować swoje kolejne zlecenia. Jeleniogórska firma będzie wydawała już trzecią część tej serii.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Promed” - spółka powstała w 2000r. i działa nieprzerwanie na jeleniogórskim osiedlu Zabobrze, przy ulicy Różyckiego 6 (obecna nazwa to Centrum Medyczne Promed). Z usług przychodni skorzystało już kilkadziesiąt tysięcy pacjentów - rocznie w przychodni udzielanych jest ponad 100 tysięcy porad lekarskich. W ciągu minionych 15 lat z małej, osiedlowej przychodni lekarskiej, udzielającej porad w zakresie podstawowym, przekształciła się w wieloprofilowe centrum diagnostyczno-lecznicze. Spółka posiada m.in. nowoczesny sprzęt diagnostyczny, w tym trzy ultranowoczesne aparaty USG (najlepsze w regionie) oraz cyfrowy rentgen, może się również pochwalić zespołem znakomitych specjalistów, reprezentujących większość dziedzin medycyny.

Odkryciem roku 2014 w Jeleniej Górze jest firma działająca od 10 lat - Hotelsystems.pl, prowadzona przez właściciela Tomasza Długopolskiego. Firma świadczy usługi w zakresie sprzedaży i promocji usług hotelowych przez Internet. Jest także twórcą i właścicielem największego serwisu SPA & Wellness w Polsce: wySPAzdrowia.pl i kilku innych portali turystycznych. Jednym z jej nowo powstających projektów jest serwis online naszego regionu, łączący dwie pasje - piękno Karkonoszy i najnowsze mechanizmy sprzedaży internetowej. Obecnie z pracy tej firmy korzysta ponad 250 obiektów w Polsce i za granicą.

Jelenia Plast Sp. z o.o. to firma funkcjonująca na jeleniogórskim rynku od 1992 roku. Początki działalności firmy to praca w wynajmowanej hali, z zatrudnieniem na poziomie 15 osób. Przez kolejne lata spółka dynamicznie rozwijała i doposażała wykorzystując najnowsze rozwiązania w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Co produkuje obecnie? Artykuły gospodarstwa domowego i wyposażenia ogrodów z tworzyw sztucznych. Są to w szerokiej gamie wzorów: donice, regały, pojemniki, skrzynki, wiaderka, miski, itp. Dzięki inwestycjom w unowocześnianie sprzętu, wdrażaniu nowych technologii i doświadczonej załodze, firma zapewnia wysoką jakość wyrobów. To pozwoliło jej zdobyć renomę na rynku europejskim oraz w Australii i USA. Obecnie spółka wysyła swoje wyroby do 22 krajów, zatrudnia ponad 950 osób i posiada cztery zakłady produkcyjne. I cały czas inwestuje - w najbliższym czasie planuje zakończenie budowy piątej hali produkcyjnej przy ulicy Spółdzielczej do produkcji wyrobów wielkogabarytowych.

 

2013 Firma Roku:

O.P.S.O. Sp. z o.o.

Metal-Master i Flaris

PHU KUBEX

 

Organizacja Pozarządowa Roku:

Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

 

O.P.S.O. Sp. z o.o. - producent wyrobów marki STORA-DRAIN - jest częścią grupy BSI należącej do belgijskiej rodziny IDE. Kanały odwadniające produkowane są z polimerobetonu. Dzięki niewielkiej wadze i dużej wytrzymałości polimerobetonowe odwodnienia mają szeroki zakres zastosowania: od odprowadzania wód deszczowych z posesji domowych do odwadniania powierzchni parkingów, dróg i autostrad.

Metal-Master i Flaris, której właścicielami są Sylwia i Rafał Ładzińscy, jest firmą mocno osadzoną we współczesnym świecie. Od początku swojego istnienia, tj. od 2000 roku, stawia na postęp i innowacyjność. Z sukcesem konstruuje, produkuje oraz rozwija linie technologiczne do produkcji elementów samochodów wszystkich europejskich marek. Aż 95% produktów trafia na eksport, głównie do Europy, Ameryki Środkowej i Afryki.

Od 2009 roku Metal-Master realizuje projekt „Opracowanie i wdrożenie do produkcji małego samolotu odrzutowego klasy Business Jet PKWiU 30.30.33” współfinansowany przez Unie Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, w ramach działanie 1.4 Wsparcie projektów celowych osi priorytetowej 1 Badania i rozwój nowoczesnych technologii oraz działanie 4.1 Wsparcie wdrożeń wyników prac B R osi priorytetowej 4 Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia.

FHU KUBEX to firmazałożona w 1992 roku przez Krystynę i Ryszarda Kubiak z Jeleniej Góry. Początkowo firma zajmowała się handlem artykułami kolonialnymi i hodowlą drobiu. Działalność hodowlana zmieniona została w pierwszą w mieście prywatną firmę dystrybucyjną w zakresie handlu żywnością, a w szczególności mięsem czerwonym i białym oraz wędlinami. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej Kubex rozszerzył swoją działalność na rynek czeski. Obecnie Państwo Kubiak zatrudniają ok. 50 osób. W ciągu trzech lat, przy udziale w większości środków własnych, wybudowany został nowoczesny obiekt handlowo-produkcyjny w Strefie Przemysłowej przy ul. Spółdzielczej.

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich wydaje szereg publikacji dotyczących Kresów i ich mieszkańców, prowadzi wiele akcji, organizuje wernisaże i wystawy. Towarzystwo jest również organizatorem corocznego, cieszącego się dużym uznaniem festiwalu piosenki kresowej oraz aktywnie włącza się w organizowane przez miasto uroczystości o charakterze patriotycznym.

 

2012 Firma Roku:

TAURON Ekoenergia Sp. z o.o.

INDUSTRIAL PACKAGING SOLUTIONS DOBIEGNIEW Sp. z o.o.

DWS Draexlmaier Wyposażenie Wnętrz Samochodowych Sp. z o.o.

 

DWS Draexlmaier Wyposażenie Wnętrz Samochodowych Sp. z o.o. jest siostrzaną firmą Grupy Firm Draexlmaier, której jednostka macierzysta ma swoją siedzibę w Niemczech w Bawarii. Firma Draexlmaier już od 58 lat zajmuje stałą pozycję w międzynarodowym przemyśle motoryzacyjnym. Firma jest obecna na 4 kontynentach, w ponad 20 krajach, posiadając 60 oddziałów i zatrudniając około 55 000 pracowników.

Utworzenie pierwszej z firm Draexlmaier w Jeleniej Górze datuje się na dzień 13 października 1999 roku, podpisanie listu intencyjnego dnia 29 października 1999 roku przypieczętowało jej istnienie. W DWS Draexlmaier produkowane są elementy wyposażenia wnętrz samochodowych, takich jak konsole, tablice rozdzielcze i tapicerki drzwiowe. Produkcja jest realizowana w systemie „Just in sequence” oraz według indywidualnych życzeń klienta. Klientami firmy są: BMW, Daimler, Porsche, Land Rover oraz Jaguar.

W chwili obecnej firma zatrudnia blisko 1.700 pracowników a rozwój firmy pozostaje w dalszym ciągu bardzo dynamiczny. W roku 2012 spółka przyjęła do użytkowania nowoczesną wtryskarnię oraz halę logistyczną, w roku 2015 powstała kolejna hala produkcyjno – magazynowa wybudowana specjalnie z myślą o nowym modelu samochodowym koncernu Daimler. W najbliższym czasie spółka wprowadzać będzie do produkcji nowe projekty. Budowana jest również kolejna hala produkcyjno – magazynowa o powierzchni blisko 20.000 m2.

W celu zcentralizowania funkcji i zoptymalizowania produkcji w 2003 roku zostało przeniesione do Jeleniej Góry biuro konstrukcyjne, które swój oddział ma obecnie również w Gliwicach. Firma DWS pochwalić się również może uzyskaniem certyfikatu systemu zarządzania jakością Niemieckiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego VDA.6.1 ISO 9001 oraz certyfikatem systemu zarządzania środowiskiem IS0 14001.

 

INDUSTRIAL PACKAGING SOLUTIONS DOBIEGNIEW Sp. z o.o.

 

TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. z siedzibą w Jeleniej Górze to wytwórca zielonej energii. Spółka eksploatuje 35 elektrowni wodnych o łącznej mocy zainstalowanej 142,851 MW i cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 200,75 MW. Elektrownie te położone są w województwach: dolnośląskim, opolskim, małopolskim i zachodniopomorskim.

Spółka TAURON Polska Energia S.A. powstała 6 grudnia 2006 roku. Grupa TAURON jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce - dysponuje kapitałem własnym w wysokości około 16 miliardów zł. Holding jest największym dystrybutorem energii elektrycznej w kraju. Sieci dystrybucyjne spółek należących do Grupy obejmują 18,3% powierzchni Polski. Usługi dystrybucyjne świadczone są na obszarze ponad 57 tys. km2, za pośrednictwem 258 tys. km linii energetycznych. Spółki skupione w Grupie TAURON sprzedają około 35,9 TWh energii elektrycznej (w 2015 r.) do około 5,3 mln odbiorców końcowych. Ponadto holding kontroluje 29% polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego oraz osiąga 7% wskaźnik krajowego wydobycia węgla kamiennego. Grupa TAURON jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce. Moc elektrowni skupionych w Grupie w 2015 r. to około 5,1 GW.

Geneza spółki TAURON Ekoenergia sięga Zakładu Energetycznego Jelenia Góra, a dokładniej jednej z jego wczesnych części: Rejonu Elektrowni Wodnych. W styczniu 2004 roku elektrownie te – 13 obiektów – wydzielono z majątku zakładu energetycznego i stworzono odrębną spółkę pod nazwą Jeleniogórskie Elektrownie Wodne. Nieco ponad półtora roku później (w październiku 2005 roku) majątek nowopowstałej Spółki powiększył się o kolejnych 15 elektrowni.

 

 

Grupa: